Sıkça Sorulan Sorular

1) Staj raporlarının son teslim tarihi nedir?

Staj raporları, en geç derslerin başlamasından sonraki 21 gün içersinde teslim edilmiş olmalıdır. Geç teslimlerde her iş günü toplam staj süresinden düşülecektir. 15 günün altındaki staj raporları değerlendirilmeye alınmayacaktır.

2) Raporları daha erken teslim edebilir miyiz?

Evet, rapor teslimlerinizi ve diğer belgeleri (öğrenci staj anketi ve staj sicil formu) staj asistanına imza karşılığı teslim edebilirsiniz. İmza karşılığında teslim edilmeyen raporlarda sorumluluk kabul edilmez. 

3) Staj sicil formu nedir? Nereden temin edilir? Teslimi sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Staj sicil formu dekanlık sekreterliğinden alacağınız 2 sayfalık dokümanın ikinci sayfasıdır. Staj bitiminde şirket tarafından doldurulup imzalı, onaylı bir şekilde kapalı zarfta öğrenciye teslim edilmelidir. 

4) Öğrenci staj anketi nedir? Nereden temin edilir? Teslimi sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Öğrenci staj anketini bölüm sekreterliğinden veya web sitesinden temin edebilirsiniz. Bu belgenin amacı bölümümüz öğrencilerinin staj yaptığı yerler hakkında bir bilgi bankası oluşturmaktır. Formun öğrenci tarafından doldurulması yeterlidir. Ayrıca onaylatmanıza gerek yoktur. 

5) Raporları teslim ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle staj raporları mutlaka İngilizce olmalıdır. Türkçe staj raporu doldurulamaz. Raporlarınızın web sitesindeki “outline for internship report” çerçevesinde eksiksiz olması gereklidir. Raporlarınız ile beraber dekanlıktan alacağınız ve şirket tarafından imzalanıp, onaylanan kapalı zarftaki staj sicil formunu ve bölüm sekreterliğinden alıp dolduracağınız öğrenci staj anketini de teslim etmeniz gereklidir. Değerlendirme formları staj yapılan yer tarafından gönderilecekse lütfen o yerle bu konuda anlaşın. Gelmeyen değerlendirme formlarının sorumluluğu öğrenciye aittir.

6) Staj raporlarını geç teslim edersek ne olur?

Son teslim tarihini geçen her gün için bu rapordaki toplam staj gününüzden 1 gün eksilir.

7) Staj raporuma birtakım tablolar, şekiller, istatistikler, vb. ekleyebilir miyim?

Evet, stajınızı değerlendirirken bize faydalı olabilecek ve stajınızla ilgili dokümanları ekleyebilirsiniz. 

8) Şirketim beni sigortalı yapıyor. Yine de sigorta sicil formu doldurmalı mıyım?

Evet. Yine de bir sigorta sicil formu doldurtmalı ve bölüm sekreterliğine teslim etmelisiniz. Ancak teslim sırasında şirket tarafından sigortanızın yapıldığını belirtmeyi unutmayın. 

9) Stajım sigorta sicil formunda belirttiğim tarihten erken bitti veya staj yapacağım tarihler değişti. Bu durumda ne yapmalıyım?

Hesap işlerindeki kaydınızın düzeltilmesi için durumunuzu en kısa zamanda bölüm sekreterliğine bildirmeniz gerekmektedir.

10) Staj yaptığım şirket Cumartesi günü çalışıyor. Staj günü olarak sayılır mı?

Eğer staj yaptığınız şirket Cumartesi tam veya yarım gün faaliyet gösteriyor ise bunu staj sicil formunda belirtmeleri gerekmektedir. Eğer şirket tam veya yarım gün çalıştığını bu belge ile onaylar ise staj günü olarak sayılır. Bu durumu raporunuzun zaman çizelgesi (timetable) kısmında da belirtmeyi unutmayınız.

11) Staj yaptığım şirket resmi tatillerde çalışıyor. Staj günü olarak sayılır mı?

Maalesef staj yaptığınız şirket resmi tatillerde çalışsa bile staj günü olarak sayılamaz.

12) Staj yapacağım şirket stajımın zorunlu olduğuna dair belge istiyor. Ne yapmalıyım?

Dekanlıktan alacağınız ve ikinci sayfasında staj sicil formu bulunan dokümanın ilk sayfasında zorunlu staj yapacağınıza dair bir yazı vardır. Lütfen şirkete bu belgeyi veriniz.