Mezunlar

Endüstri Mühendisliği eğitimi bana analitik düşünmeyi, sorgulayıcı yaklaşabilmeyi, sorunları kavramsallaştırmayı, çözüm için en uygun modeli aramayı, bütünsel ve çok boyutlu bakabilmeyi, performans ve verimliliğin önemini, belirsizlik kavramına nasıl yaklaşılması gerektiğini, karar vericinin her an yanında ve çözümün paydaşi olmayı, kısacası problem çözmek ve karar vermek için gereken temel bilgileri öğretti. Bu yönüyle endüstri mühendisliği eğitimini iş hayatına yönelik akademik bir eğitimden öte, tüm hayata dair edinimler kazandıran bir süreç olarak tanımlamak gerekir diye düşünüyorum.

Reha Yolalan, Yüksek Lisans BUIE ’87, Tekfen Holding A.Ş., Başkan Yardımcısı

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü, öğrencilerini gerçek hayata hazırlar; güçlü, ayakları yere basan, kendini farklılaştırabilen bireyler yaratır. Ben şahsen "Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu" markasını profesyonel hayatta büyük bir gururla taşıyorum. Yıllardır bende bıraktığı bilgi birikimi, düşünüş şekli, alışkanlıklar, yaşanan deneyimin verdiği özgüven ve belki hepsinden önemlisi kazandırdığı dayanıklılık ve derin dostluklar ile bu dört yılı heyecan verici bir deneyim olarak anımsıyorum. 

Burcu Civelek Yüce, Lisans BUIE ’00, Akbank, Strateji Bölüm Başkanı

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü, bana iyi bir lisans eğitiminin yanı sıra yakın arkadaşlıklar kurduğum sıcak bir ortam sundu. Edindiğim çokyönlü lisans eğitimi sayesinde, doktoramın ilk yıllarında aldığım mühendislik, ekonomi, ve istatistik derslerinde büyük rahatlık yaşadım. Ayrıca, bölümdeki öğrenci seviyesinin çok yüksek olması, benim ve arkadaşlarımın entellektüel gelişimine katkıda bulunarak, bizi başarılı kariyerlere hazırladı. En önemlisi, profesörlerim ile yaptığım çalışmalar ve fikir alışverişleri benim bilimsel araştırmaya bakışımı geliştirdi, ve akademik dünyaya adım atmamı sağladı.

N. Bora Keskin, Lisans BUIE ’06, Doktora Stanford University ’12, Assistant Professor, University of Chicago Booth School of Business 

Çok yönlü düşünme, organizasyonların dinamiklerini 360 derece anlayabilme yetkinliğini son derece iyi verecek eğitim programı içeriği ile Boğaziçi Universitesi Endüstri Mühendisliği, kariyer gelişimimin temelini oluşturdu. 
Yine üniversitenin verdiği kendi yönünü belirleme, sürekli öğrenme, bilginin nasıl ve nerede bulunacağı yetkinliklerini iş hayatımda çeşitli dönemlerde işe aldığım ve beraber çalıştığım diğer Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencilerinde de görme, bölümün yapısal oluşumunun farklı kişiliklere, eğitim geçmişlerine sahip kişilere bu temel düşünme ve iş yapma modelini vermekteki başarısının önemli bir kanıtı olduğunu görüyorum.
Son olarak gerek kendi dönemimdeki arkadaşlarımı, gerekse bölüm mezunlarımızın farklı iş kollarındaki gelişimlerini gördüğümde, bölümümüzün mezunlarına endüstriden, finansa, satış-pazarlamadan-tedarik zinciri yönetimine kadar çok geniş bir yelpazede üst düzey yönetici yetiştirme konusunda ne kadar başarılı olduğunu izliyoruz.

Atalay M. Gümrah, Lisans BUIE ’90, Yüksek Lisans ’94, Başkan yardımcısı, Eczacıbaşı Banyo Ürünleri

Öğrencilik yıllarımda kendi alanımdaki temel dersler sayesinde çok sağlam bir sayısal altyapı kazanırken, aldığım seçmeli dersler ve katıldığım sosyal aktivitelerle farklı alanlarda kendimi geliştirme fırsatı buldum. Şu anda Harvard Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde doktora çalışmalarıma devam ediyor olmam, Boğaziçi'nin beni hayata ne kadar kapsamlı ve dolu olarak hazırladığının çok önemli bir kanıtıdır.

Burak EskiciLisans BUIE '06,Yüksek Lisans BUIE '08, Harvard Doktora Öğrencisi

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği, mezunları hayatın bambaşka alanlarında varlık gösterebildikleri ve bu okulda edindikleri sağlam altyapı ve vizyon sayesinde o alanlarda da başarıyı yakalayabildikleri bir bölüm. Habercilikte konuya göre hangi bilgiyi nasıl kazanacağınızı bilmek zorundasınız. Endüstri mühendisliği kökenli olmam işimin bu yanında bana çok şey kattı. Ayrıca Türkiye'nin ve dünyanın bir çok sorununa bakarken mühendislik formasyonu çok daha iyi bir kavrayış ve analiz yeteneği sağlıyor. Sorunların kaynağının peşinde koşmak bence kesinlikle bir mühendislik becerisi. Hele hele bu beceriyi Boğaziçi gibi özgür ve çağdaş eğitimi felsefe edinmiş bir okulda aldıysanız.

Gökmen Karadağ Lisans BUIE '95, TV 8 Ana Haber Sunucusu