Başvuru

gen1gen2gen3

Sevgili öğrenciler,

Lisansüstü programlarımız yöneylem araştırması ve sistem düşüncesini öne çıkaran rekabetçi programlar olup, optimizasyon, stokastik sistemler, istatistiksel metodlar, sistem dinamiği, akıllı üretim, üretim-dağıtım zincirleri, enerji ve sosyo-ekonomik sistemler, ergonomi, finans mühendisliği, ve sağlık hizmetleri yönetimi gibi alanlarda uzmanlaşmaya imkan tanımaktadır. Bölümümüzün 19 seçkin öğretim üyesi, ileri düzeyde gelişkin imkanların da desteğiyle, adı az önce geçen alanlarda yüksek etkiye sahip araştırmalar yürütmektedirler. Lisansüstü öğrencilerimiz sınıf içi tartışmalara ve araştırma faaliyetlerine katkı sağlamakta, danışmanlarıyla yakın çalışma imkanı bulmakta, öğrencilerin birbirlerini destekledikleri öğrenme kültüründen yarar sağlamakta, ve heyecan verici bilimsel tartışma ortamlarında bulunmaktadırlar. Mezunlarımız, akademik veya profesyonel yaşamlarında, kariyerlerini dünyanın her yerinde önde gelen kuruluşlarda devam ettirmektedirler.

Başvuru koşullarımız:

  • Adayın genel not ortalaması, yüksek lisans programımız için en az dört üzerinden 2.50, doktora programımız için ise en az dört üstünden 3.00 olmalıdır.
  • Adayın ALES-sayısal puanı en az 80 olmalıdır. Eğer ALES yerine GRE sonucu kullanılacaksa, adayın GRE-quantitative puanı en az 160 olmalıdır.
  • Aday eğer Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenci veya üniversitemiz mezunu değilse veya adayın mezuniyetinin üstünden iki yıldan fazla süre geçmisse, adayın İngilizce dil yeterliliğini başvuru süresi bitmeden kanıtlayabilmesi gerekmektedir. (Örnek: En az 79 TOEFL-IBT puanı ve en az 22 TWE puanına sahip adayın İngilizce dil yeterliliği kanıtlanmış sayılır.)
  • Aday eğer Boğaziçi Üniversitesi – Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi veya mezunu değilse iki adet referans mektubu sunmalıdır.

Başvuru sonrasında adaylar genel not ortalamaları, ALES/GRE puanları ve mezun oldukları lisans programının taban puanının bileşkesinden oluşan bir ağırlıklı puana göre sıralanarak ön değerlendirmeye tabii tutulurlar. Bu ön eleme aşamasında Bölüm Kurulu adayları üç gruba ayırır;

  • İlk grup lisansüstü programına doğrudan kabul edilir
  • İkinci grup değerlendirmenin ikinci aşaması olarak sözlü bilim sınavına davet edilir (Sözlü bilim sınavı ile ilgili olarak aşağıda bağlantısı verilen genel başvuru sayfasını kontrol ediniz)
  • Üçüncü grup ise red edilir. 

Ön değerlendirme sonuçları adaylara en geç üniversite tarafından duyurulan sözlü bilim sınavlarından 2 gün önce e-posta yolu ile bildirilir. 

Tüm adayların üniversitemiz genel başvuru koşullarını sağlamaları beklenmektedir. Aşağıdaki sayfayı ziyaret edip, “Fen Bilimleri Enstitüsü” bağlantısından “Endüstri Mühendisliği” bağlantısına ulaşarak yüksek lisans ve doktora programlarına başvuru kurallarını okuyabilirsiniz.

http://adaylar.boun.edu.tr/tr-TR/Sayfa/Basvuru/Lisansustu/Tum  

Sizi lisansüstü öğrencilerimizden biri olarak aramızda görmekten memnuniyet duyacağız.